3D LENTICULAR BASKI TÜRLERİ

3D LENTICULAR BASKI TÜRLERİ

3D LENTİCULAR FLİP EFEKT

Flip efekt birbirinden farklı imajların kombine edilmesi ile oluşur. İmaja bakış açısına göre resimler değişir.Bu sayede ufak hareketlerle imajlar kolaylıkla değişebilir. Flip efekt için en uygun çalışmalar genelde bir olayın öncesini ve sonrasını anlatan çalışmalardır. Bu sayede insanlar üzerindeki etki daha fazla arttırılır. En yaygın olan efekt çeşididir ve insanlar tarafından sıkça tercih edilmektedir.

3D LENTİCULAR ANİMASYON EFEKT

Animasyon efekti birbirini takip eden resimlerin küçük açı değişimleri ile değişerek bir variyasyon yaratmasıdır. Bu değişim sırasında resimlerin birbirine benzer olması ve birbirini tamamlayan imajlar olması gerekmektedir.  Animasyon genelde karar verilmesi zor bir konu olduğundan dolayı görsellerin birebir incelenmesi gerekmektedir. Özel stüdyo çekimleri ile de animasyon yaratmak mümkündür. 3 boyutlu programlarda (3dsmax,cinema4d) hazırlanmış animasyonlarda 3d lenticular posterlere dönüştürülebilmektedir.

3D LENTİCULAR DERİNLİK EFEKT

Lenticular baskı ile her gözün farklı bir imaj görmesi sayesinde olur. İnsanın doğal yaratılışından dolayı stereskobik gözlem ile beyin birden fazla imajı birleştirerek herhangi bir araca gerek duymadan zihinde imaja 3 boyut etkisi kazandırır. Bu teknolojide en büyük avantaj herhangi bir gözlüğe veya ekstra materyale ihtiyaç duymadan üç boyut görüntüsünün hissedilebilmesidir. Sanatsal ve ürün bazlı çalışmalarda oldukça etkileyici bir role sahiptir.

Burada en önemli olay grafikerin 2D imajdan 3D imaja geçerken imaja katabildiği derinlik ve perspektif bakış açısıdır.

3D LENTİCULAR ZOOM EFEKT

 Ön plana taşımak… Ön plan arka plan arasında hareket yanılsamasına ya da dışarı sıçrayan etkisi yaratmak İçin geri atlama da denebilir. Zoom efekti bir veya daha fazla nesne ile tam bir görüntü oluşturabilir. Bu efekti ürünler, logolar, ya da önemli mesajları vurgulamak için kullanmak doğru olacaktır. İnsanların hareketi sırasında üzerinize gelecek objenin ne kadar etkileyici olacağını birde siz düşünün.

3D LENTİCULAR MORPH EFEKT

Gözlerinizin önündeki dönüşüm… Başka bir görüntünün içinde illuzyonel bir dönüşüm yaratmak için kullanılır. Bu lenticular morph etkisi ürün ya da özelliği değiştirerek yeni bir görüntü elde etmek için kullanılabilir. Burda ana tema birbirinden zıt iki nesne veya canlı arasında geçişi sağlayarak etkiyi pekiştirmektedir. İnsan hareketine bağlı olarak değişim gösterdiği için çevredeki hareketlere duyarlı bir ürün olarakta düşünülebilmektedir.